Kuchnia

Garnek żeliwny – naczynie do zadań specjalnych

Drogie, ciężkie i trwałe – tak kojarzą nam się garnki żeliwne. Czy warto mieć je w kuchni i jak wykorzystać?

Co ugotować w żeliwnym garnku?

Garnek żeliwny jest ciężki, długo się nagrzewa i długo oddaje ciepło. Dzięki tym cechom jest idealnym naczyniem, w którym przyrządzimy obiad wymagający długiego gotowania. Zupy, mięso, rosół czy bigos będą miały idealny smak i aromat, gdy będziemy je przyrządzać w garnku żeliwnym.

Garnek żeliwny nagrzewa się bardzo powoli. Również długo oddaje ciepło. Dzięki swojej konstrukcji można go również wykorzystywać do sporządzania potraw w piekarniku. Nie są to garnki, w których odgrzejemy szybki obiad czy zrobimy danie, w piętnaście minut. Garnek żeliwny lubi stać długo na gazie. Potrawy dochodzą powoli. Stopniowo uwalniają swój aromat i z minuty na minute stają się coraz lepsze. Tak właśnie wygląda gotowanie w garnku żeliwnym.

Chleb, pączki i zdrowe jedzenie

Garnek żeliwny sprawdza się nie tylko do gotowania. Jest świetnym naczyniem, w którym można zrobić chleb. Dzięki grubym ściankom skórka chleba zawsze będzie chrupiąca, a środek delikatny i miękki.

Garnki żeliwne świetnie nadają się również do smażenia. Frytki oraz pączki wyjdą bezbłędnie w takim garnku, który napełniony tłuszczem wypiecze rumiane pączki z każdej strony.

Osoby, które dbają o prawidłowa ilość kilogramów na pewno docenią możliwość beztłuszczowego przyrządzania potraw w garnku żeliwnym. Dzięki grubym ściankom potrawy się nie przypalają i można je przyrządzać przy użyciu minimalnej ilości tłuszczu.

Jak dbać o garnek żeliwny?

Garnek żeliwny emaliowany nie jest trudny w utrzymaniu. Trzeba jednak pamiętać, że jest on delikatny. Nie lubi uderzeń oraz dużej różnicy temperatur.

Po zdjęciu z ognia garnek żeliwny trzeba odstawić do wystygnięcia. Zalanie go zimną wodą, która będzie mała dużą różnicę temperatur może sprawić, że garnek popęka. Układając w garnku przykrywkę warto zabezpieczyć dno filcowymi podkładkami.

Garnki żeliwne nieemaliowane są dużo trudniejsze w utrzymaniu. Garnki muszą być po myciu dokładnie wycierane do sucha, a następnie nacierane olejem, co zabezpieczy je przed zniszczeniem. Bardzo ważne jest zahartowanie garnka żeliwnego przed pierwszym użyciem. Należy do garnka wlać olej i dobrze go podgrzać dopiero tak przygotowany garnek żeliwny nadaje się do użycia.

Garnki żeliwne dostępne są w ofercie Gastrosilesia.pl.

You may also like

Zobacz również

Wyposażenie wnętrza
Utrzymanie i konserwacja kutrów gastronomicznych: najlepsze praktyki Kuter gastronomiczny jest niezbędnym narzędziem w profesjonalnej kuchni, które wymaga regularnej konserwacji i odpowiedniego utrzymania, aby zapewnić...
Czytaj więcej
Kuchnia
Bemary: efektywność energetyczna i zrównoważone użytkowanie Czy zastanawiałeś się, jak efektywnie i ekologicznie korzystać z bemarów? Oto kluczowe wskazówki, które pomogą Ci w osiągnięciu...
Czytaj więcej